X
تبلیغات
واژه نامه طراحی سایت : توانش (Affordance)چیست ؟

طراحی سایت | راه اندازی سایت

واژه نامه طراحی سایت : توانش (Affordance)چیست ؟

واژه ی توانش یکی از کلماتی است که در دنیای وب زیاد به گوش می خورد . این کلمه معمولا در داخل آموزشهای سایتهای مختلف دیده می شود . بنابراین این مقاله را به تعریف این واژه اختصاص داده ایم .

تعاریف عمومی:
گاهی اوقات سردرگمی هایی در مورد واژه ی توانش یا قابلیت وجود دارد . اجازه دهید به سه واژه ی مهم که به این کلمه مرتبط هستند نگاهی بیندازیم :
توانش و قابلیت:
این واژه برای اولین بار توسط جیمز گیبسون در سال 1970 تعریف شد . توانش فعالیتهای محتمل بین یک شی و یک فرد است . دستگیره در یکی از مثالهای کلاسیکی است که مورد استفاده قرار می گیرد . این شی میتواند به یک حرکت چرخشی کمک کند . اینکه یک فرد احتما انجام فعالیت توسط دستگیره را بداند یا خیر اصلا مهم نیست . توانش هنوز هم در این رابطه وجود دارد .
خصوصیات و قابلیت های درک شده(Perceived Affordance):
واژه ای که ما امروزه تحت عنوان خصوصیات درک شده استفاده می کنیم ، برای اولین بار توسط نورمن در کتاب طراحی چیزهای روزمره مورد استفاده قرار گرفت . این واژه کمی با واژه ی گیبسون درگیر شد . نورمن در کتاب خویش ایده ی مفهومی توانش و قابلیت را گرفت و آن را به "تفسیر انسان" اضافه کرد و مفهومی به نام خصوصیات درک شده را ارائه نمود . اگر به مثال قبلی خود یعنی دستگیره در بر گردیم ،این خصوصیات اصلی یک شی است که نحوه ی ارتباط آن و اینکه چکونه آن شی استفاده شود را مشخص می کند .اگر این رابط به خوبی طراحی شده باشد کاربر هم می تواند نحوه ی استفاده ی درست آن را به خوبی بداند . نورمن معتقد بود که توانش و قابلیت باید ترکیبی از فعالیتهایی باشد که واقعا محتمل بوده و آنهایی که می توانند محتمل باشند و احتمال وقوع آنها درک شده باشد . خصوصیات درک شده به خصوی با مبحث طراحی رابط گرافیکی مرتبط است .
دال یا دلالت کننده :
دال نقش مهمی در تعریف نورمن بازی میکند . درشیوه های مختلف ،مشخصات و ویژگیهای یک شی به فرد پیشنهاد می کند که چه فعالیتهایی امکان پذیر است . دال ، بخشهای قابل درک توانش(Affordance ) است . مثلا در مورد دستگیره در ، گردی آن دلالت بر راین دارد که میتواند به خوبی بچرخد .
طراحی تعاملی :
به عنوان یک طراح ، ما از طریق عناصر رابط کاربری مانند دکمه ها ، عناصر ورودی و ترکیبات ناوبری ، راههایی که یک رابط ظاهر شده و رفتار می کند و راههای تعاملی کاربر را تحت تاثیر قرار میدهد را نشان می دهیم .ما از جزییات بصری استفاده میکنیم که به کاربر کمک می کند روش تعامل با این عناصر رابط کاربری را به خوبی درک کنند .
چیزی که نمایش داده می شود یک شی تخت است :
چیزی که مانیتورهای رایانه نمایش می دهد یک شی فلت و مجموعه ای از پیکسلهاست . اما با استفاده گرافیک میتوان عمق و بعد خاصی به اینها بخشید و به کاربر در درک دقیق کمک کرد .مثلا به دو دکمه ی زیر نگاه کنید. کدام یکی از اینها شما را به فشار دادن و انجام یک فعالیت خاص بیشتر ترغیب می کند ؟


این ممکن است بزرگترین بحث در مورد طراحی فلت باشد ،حذف جزییات برای دستیابی به یک شی کوچکتر ممکن است در برخی از مواقع خصوصیات درک شده ی آن را مخفی کند . مثلا تا به حال با فرمی شبیه شکل زیر مواجه بوده اید ؟با استفاده از عناصر فوق العاده کوچک ، تفاوت بین دکمه ی submit و ورودی کاملا تهی شده است . دال یا همان دلالت کننده ها ( همچون سایه های موجود بر روی ورودی ها و گوشه های گرد دکمه ها ) می تواند از لحاظ بصری به کاربر کمک کند تا فرق بین ورودی ( برای ورود اطلاعات ) و دکمه ها ( برای فشار دادن) را به خوبی متوجه شوند .نورمن می گوید : " یک طراح خوب همیشه مطمئن است که فعالیتهای درست مرئی و فعالیت های نادرست نامرئی هستند".

به یاد داشته باشید :
• تمامی کاربران یکی نیستند . توانش و قابلیت ممکن است توسط هر فردی به صورتهای مختلف تعبیر و درک شود .
• برچسب ها و دستورالعمل ها در طراحی رابطها می تواند بسیار مفید باشد اما آنها را با سایر نشانه های بصری پشتیبانی کنید .
• جایی که رابط های گرافیکی وجود دارد ، ما منظورمان همان خصوصیات درک شده است .
• طراحی فلت می تواند توانش را همچون اسکیومورفیسم منتقل کند فقط مطمئن شوید که فعالیتها به هنگام طراحی قابل درک باشند.

برچسب‌ها: طراحی سایت,واژه نامه طراحی سایت,
+ نوشته شده در سه شنبه ۵ آبان ۱۳۹۴ساعت ۲۱:۴۰ توسط دستگاه ماشین دسته : طراحی سایت نظر(1)